en iyi hamam böceği ilaçlama

antalya haşere ilaçlama

ERAYLAR KAAN ÇEVRE SAĞLIĞI VE İLAÇLAMA
İLETİŞİM:05437232423
eraylarkaan.wordpress.com
Hamam Böceği ve Mücadelesi
Hamam böcekleri evlerimizin hiç istenmeyen misafirleridir. Bu haşereler biyolojide eklem bacaklılar sınıfında incelenirler. Hamam böcekleri hemen hemen dünyanın her yerinde bulunan böceklerdir. Hamam böceği yapı olarak küçük sevimsiz hayvanlardır. Değişik boyutları olan Hamam böcekleri türüne göre değişmektedir. Hamam böcekleri 10 – 15mm olduğu gibi 5 cm civarı olanları da var. Hamam böceği görünüş olarak 6 bacaklı üzeri sert kabuktan oluşan böceklerdir. Hamam böcekleri iletişimini sağlayan, yön tayinini yapan, yiyeceğini bulmasına yarayan ve tehlikeleri algılayan yapıları başucundaki antenleridir.

Hamam böceği sırtında bulunan kanatlar uçmak için kullanılmaz bu kanatlar sadece böceği dış etkilerden korur. Ayrıca Hamam böceğinin kanatları bu böcek türünün bir kalkanı gibidir bu böceği hem aşırı sıcaktan hem soğuktan ve hem de zararlı ışınlardan korur.
Hamam böceği bünye olarak da çok sağlam bir yapıya sahiptir. Hamam böcekleri ultra viyole ışınlara ve radyo aktif ışınlara maruz kaldıklarında uzun müddet hiçbir şey olmadan yaşarlar. Aynı ortama başka bir canlı bırakılsa (insan, hayvan,) bu canlılar 1sn içinde ölürler.
Hamam böceği yaşam koşulu olarak ortamın sıcaklığına ve soğuğuna çok dayanıklıdır. İnsanın donarak öldüğü bir soğukta Hamam böceği rahatlıkla yaşayabilir. Hamam böceği vücudu Aynı zamanda yüksek ısıya dayanıklıdır. Hamam böceği kolayca ölmeyen bir çeşit haşeredir. Hamam böcekleri ayakları, kanatları veya herhangi bir uzvu koptuğunda ve hatta başları koptuğunda dahi bir hafta kadar yaşarlar.
Hamam böceği besin olarak çeşitlilik gösterir. Hamam böcekleri menüsünde hem canlı börtü böcek gibi haşereleri bulundururlar ve hem de sebze ve meyve gibi yiyecekleri besin gurubunda bulundururlar. Hamam böcekleri yalnız yaşamayı sevmeyen böceklerdir bir ortamda birden fazla Hamam böceğine rastlanabilir. Hamam böcekleri evlerde özelikle besin kırıntılarının besin artıklarının çok bulunduğu mutfağı tercih ederler. Evlerimizde mutfak, banyo, pis atık su borularında, evin nemli bölümlerinde ve yatak odalarında olmak üzere evin iç kısımların tamamında bulunurlar. Hamam böcekleri beslenmelerini genellikle geceleri yaparlar. Gece tehlikenin az olduğunu saptadıktan sonra ortaya çıkarlar. Mutfak ve odalarda açıkta bıraktığımız her türlü yiyeceğimizden tüketirler.

Hamam böceği ölmüş kendi cinslerini dahi yerler. Hamam böcekleri insanı sokmaz ve ısırmaz yani beslenmede insan kanını kullanmaz insanı ısırmadığı için uysal haşere olarak ta bilinirler. Fakat insana hastalık bulaştırmada çok etkili rol oynarlar. Bu bakımdan göründüğü gibi zararsız değildirler. İnsanlar için en tehlikeli haşerelerden biridir. Hamam böceği geceleri beslendiği için gündüzleri ise kenar kuytu bölgelerde dinlenerek geçirirler.

Hamam böcekleri uzun zaman aç ve susuz kalabilen hayvanlardır. Bu haşereler hiçbir şey yemeden ve içmeden uzun yaşayabilirler. Hamam böcekleri açlığa yaklaşık 1 – 1,5 ay kadar dayanırken susuzluğa 1 hafta veya takriben 10 günü kadar dayanırlar.

Hamam böcekleri bulunduğu ortama bağlı olarak farklı renklerde ve farklı boylarda olabilirler. Dünyada bilinen binlerce Hamam böceği türü bulunmaktadır. Yaklaşık 5050 kadar Hamam böceği türü olduğu tespit edilmiştir. Hamam böceği türüne göre yapıları ve renkleri değişmektedir. Hamam böceği kırmızı, siyah, sarıya çalar kırmızımsı ve ateş rengi gibi renklerde olabilmektedirler.
İnsanlar Hamam böceğini farklı isimler ile bilir. Hamam böceği şu isimlerle bilinirkalorifer böceği, karafatma, oryantal böceği ve alman kalorifer böceği, amerikan Hamam böceği şeklinde )

Hamam böceği vücudu üzerinde özel algılayıcı sistemler var bu özel algılayıcılar ile birçok nesneyi birbirinde ayırt ederler. Hamam böcekleri hatta eve gelen yabancıları ev sahiplerinden ayırt eder. Eve gelen diğer haşereleri bilir ve kendisine gelen tehlikeleri sezinler.

içinde olur ve yeni kabuk aynı gün içinde örülerek Hamam böceği eski halini alırlar.
HAMAM BÖCEKLERİNDE ÜREME

Hamam böcekleri üremesinde mutlaka çift cinsiyete ihtiyaç duyarlar. Hamam böcekleri bazen yılda 1 kere çiftleşip ömürleri boyu kendilerine yeter. Bir defa çiftleşen Hamam böceği yılda 4- 5 defa yumurta bırakarak çoğalır.

Hamam böceği her defasında 200 – 300 arası yumurta bırakarak çoğalırlar. Hamam böceği yumurtasını evlerde kuytu yerlere, loş, ışık almayan yerlere, duvar ve fayans çatlaklarına bırakırlar.
HAMAM BÖCEKLERİ İLE MÜCADELE VE HAMAM BÖCEĞİNE MÜDAHALE

Hamam böceği çok çabuk üreyen bir haşere olduğu için bu haşere ile mücadele çok önemlidir.
Mutlaka zamanında müdahale edilmeli. Hamam böceği (kalorifer böceği) ilaçları özenle ve dikkatle seçilmeli ve ilaçlama mutlaka yasal firma tarafından yapılmalı. Hamam böceği ilaçlaması yapılırken işini iyi yapan profesyonel elemanlar ile çalışınız. Hamam böceği ilaçlaması mutlaka peryodik yapılmalı. Çünkü ilaçlama sonra ölen haşere ve Hamam böceği yumurtaları ilaçlamadan etkilenmez.

Hamam böceği yavruları yumurtadan 15 -18 gün sonra çıktığı için mutlaka 2. ve 3. ilaçlama yapılmalı. Hamam böceği ilaçlamasında böceğin türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılır.

Hamam böceği ve haşereye müdahale de ya yoğun sıvı ilaçla yapılır ya da jel ilaçlar kullanılarak yapılır. Hamam böceği ilaçlaması sonrası kesinlikle ilaçlar yüzeyden silinmemeli çünkü kullanılan ilaçların kalıcı özeliği var ve ilaçlar mutlaka zaman içinde etkisini gösterir.

HAMAM BÖCEĞİNİN ZARARLARI

Hamam böceğinin en büyük zararı insana hastalık bulaştırmasıdır. Ayrıca yemekleri bozması ve elbiseleri kemirmesi bakımından da insana zarar verir.

Hamam böceği insanı ısırmadığı için zararsız bilinse de aslında hamam böceği insanlar için çok tehlikelidir. Evlerde hamam böceğine rastlandığında mutlaka ilaçlama firmamıza danışın. İlaçlama firması olarak 7 gün 24 saat sizlere hizmet vermekteyiz.

HAMAM BÖCEĞİ (KALORİFER BÖCEĞİ, ORYANTAL BÖCEĞİ ) YA?AMI VE HAMAM BÖCEĞİ ZARARLARI HAKINDA AKLINIZA GELEN SORULAR

1 – HAMAM BÖCEĞİ YA?AM ALANLARI NERELERDİR?
Hamam böcekleri özelikle nemli yerleri ve yiyeceğin bol olduğu alanları tercih ederler.
Evlerimizde mutfak, pis su kenarları ve banyoda yoğun bulunurlar. Hamam böceği ayrıca evlerimizin her tarafında gezinirler.
Hamam böcekleri ayrıca evlerin bodrumunda ve çatılarında da bulunurlar.

2 – HAMAM BÖCEĞİ BESLENMESİNDE NELER YER VE İÇER?
Hamam böceği beslenmesinde hem ufak böcek türlerini hem de ölü kendi cinslerini yerler.
Hamam böceği ayrıca açıkta kalan bütün yemeklerimizi yiyerek onlardan da tüketirler. Ayrıca meyvelerin ve sebzelerin öz suyunu emerek onlarla beslenirler. Hamam böcekleri beslenmesinde kesinlikle insan ve diğer hayvanların kanını emerek beslenmezler.

3 – HAMAM BÖCEĞİ İNSANDA HANGİ HASTALIKLARI YAPAR?
Hamam böceği insanı direk ısırarak hastalık bulaştırmaz. Fakat hamam böceği yediğimiz besinler ile bizlere hastalık bulaştırır.
Hamam böceği (karafatma) insana şu hastalıkları bulaştırır:
Hepatit mikrobunu
Verem mikrobunu
Dizanteri hastalığı mikrobu
Atraks hastalığı mikrobu
Astım hastalığı mikrobu
Alerjik hastalıklar
Gıda zehirlenmeleri

4 – HAMAM BÖCEĞİ (ORYANTAL BÖCEĞİ) İNSANA HASTALIĞI HANGİ YOLLA VE NASIL BULAŞTIRIR?
Hamam böceği insanın kanını emerek beslenmediği için hamam böceği insanı sokarak veya ısırarak asla hastalık bulaştırmaz.
Fakat Hamam böceği insana yediği yiyecekler ile hastalık bulaştırır. Hamam böcekleri açıkta kalan yiyeceğimizi ısırarak onlardan tüketirler. Hamam böceği yediği yemeklerde bıraktıkları salya, dışkı ve yumurtaların insanlar tarafından yenmesi sonucu insana hastalık bulaşır. Gıda zehirlenmelerinde %95 rol oynarlar
5 – HAMAM BÖCEĞİNİN ÜZERİNDE GEZİNDİĞİ YEMEKLERİ NE YAPMALIYIZ?
Hamam böceği üzerinde gezindiği yemeklere bıraktığı salya ve dışkı yemekleri bozar. Bu yemekten tüketen insanlarda gıda zehirlenmeleri görülür. Gıda zehirlenmelerinde mutlaka doktora başvurulmalı. Ve evde hamam böceği görüldüğünde mutlaka firmamıza ulaşın.

6 – HAMAM BÖCEĞİ MÜCADELESİNDE HANGİ İLAÇ İLE NE KADAR SONUÇ ALINIR?
Hamam böceği ile mücadelede ilaçlama yapan firma yasal, ilaçlamayı yapan kişi profesyonel ve ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı olduğu zaman kesin sonuç alınır. Hamam böceği ilaçlamada sıvı ilaçlar ile periyodik 2. ilaçlamaya ihtiyaç varken jel ilaçlamada ise kalıcı özeliğinden dolayı kalıcı özeliği var.

7- HAMAM BÖCEĞİ HANGİ İSİMLER İLE BİLİNİR?
Hamam böcekleri toplumda farklı isimler ile bilinir. Hamam böceği (kalorifer böceği, kakalak, börtü böcek, oryantal böceği, alman kalorifer böceği, Amerikan Hamam böceği vb gibi) isimler ile anılırlar.

8 – HAMAM BÖCEĞİ NE ZAMAN VE NEREYE YUMURTA BIRAKIR?
Hamam böceği yumurtasını çiftleştikten sonra evlerdeki çatlaklara duvar diplerine bırakır. 1 yıl içinde 4 -5 defa yumurta bırakır. Hamam böcekleri gece aktiftirler ve gece daha çok görünürler. Hamam böcekleri ölürken veya yaralı olduğu zamanda yumurta bırakabilirler.

9 – HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMASI NASIL YAPILMALI?
Hamam böceği ilaçlaması; haşere görüldükten sonra görülen yere sıvı veya jel uygulaması şeklinde yapılır. Haşerenin ilaçlaması, o haşerenin yoğunluğuna ve çeşidine bağlı olarak değişir.

10 – HAMAM BÖCEĞİ HANGİ MEVSİMDE NE KADAR ÜRER?
Hamam böceği her mevsim ürer. Sıcak ve soğuktan etkilenmeden yılda 4- 5 defa ürerler ve her üremede 100’lerce yumurta bırakır.
11 – HAMAM BÖCEĞİ İLE MÜCADELEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR?
Hamam böceği ile mücadelede şu konulara dikkat edin:
1) Hamam böceği ilaçlamasında mutlaka yasal firmalar ile irtibat sağlayın.
2) İlaçlama mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalı.
3) İlaçların sağlık bakanlığı onaylı olduğuna dikkat edin.
4) İlaçlamada, ilaçlamaya uygun alet ve edavat kullanılmalı.
5) İlaçlama kesinlikle elle yapılmamalı.
6) İlaçlı ortamda fazla beklememek ve ilaçlı Havva fazla solunmamalı.
7) İlaçlamayı yasal firmaya yaptırın sağlığınızı garanti altına alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir