Uncategorized

ERAYLAR KAAN İLAÇLAMA

Hamam böcekleri haşere gurupları içerisinde mücadelesi en zor olan türler arasında yerini almaktadır. Bu haşerelerin üreme şekilleri ve de çok hızlı yayılmaları onlar ile mücadele eder iken, ekstra yöntemler geliştirmeyi zorunlu kılmıştır.

Hamam böceğini kontrol altına almak oldukça güçtür. Bunun sebebi ise bu haşerelerin çok hızlı üremeleri ve de yumurtalarını alan üzerine kapsül içerisinde bırakmalarıdır.Bu kapsüller her türlü kimyasala karşı hamam böceği yumurtalarını koruma altında tutarlar. Bu haşerelere karşı mücadele esnasında profesyonel firmalar tarafından hamam böceği ilaçlama yapılması yanında sizlerin de alabileceğiniz bir takım önlemler bulunmaktadır.

Bu haşerelerin üremelerini kontrol altına alabilmek için sizlerde evlerinizde var ise duvarlarda, fayans aralıklarında ya da buna benzer alanlarda bulunan çatlakları kapayabilir,

Evlerimizde içerisinde bulunan çöp ve gıdaları mümkün olduğu ölçüde açıkta bırakmayarak bu haşerelere karşı sizlerde önlem alabilirsiniz.

Hamam böceği kontrolünde en hızlı ve pratik yol ise profesyonel ilaçlama yöntemidir. Kalıcı ve uzun süre etkili olan özel intesitlerin profesyonel ekipmanlar kullanılarak yine profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.

Hamam böceği ilaçlama esnasında kullanılan Hamam Böceği ile Mücadele Yöntemleri şunlardır; Hamam böceği tabletleri, kokusuz ilaçlama, kokulu ilaçlama ve jel ilaçlama yöntemleri olarak sıralayabiliriz.

Kokusuz İlaçlama

Kokusuz İlaçlamaKokusuz İlaçlama
Kokusuz uygulama temas etkili olan bir ilaçlama yöntemidir. Hamam böceklerinin ilaca temas etmeleri neticesinde zehiri vücutlarına emerler. Bu sayede haşerenin sinir sistemlerinin çalışması durur ve ölümüne sebep olur. Hamam böceği ilaçlama esnasında kokusuz ilaçlama yapılırken mekanınızdan ayrılmanıza ya da kapsamlı bir ön hazırlık yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Günlük yaşantınızda her hangi bir şekilde kısıntıya yol açmadığı ve de tortu kalıntı, iz bırakmadığı için günümüzde en fazla tercih edilen ilaçlama yöntemidir.

Kokulu İlaçlama

Kokulu İlaçlamaKokulu İlaçlama
Bu ilaçlama yöntemi Hamam böceklerinin çok yoğun olarak bulunduğu vede insanların bulunmadığı alanlarda tercih edilen bir hamam böceği ilaçlama yöntemdir. Uygulama esnasında ilaçlanan alandaki var olan oksijen yok edilerek haşereler bulunduğu ortamdan çıkmaya zorlanır ve bu sayede ilaca temas eden hamam böceklerinin ölümleri gerçekleşir. İlaçlama yapılır iken alanınızı terk etmeniz ve de uygulama yapılan alanın üç ile dört saat aralığında kapalı kalması gerekmektedir.

Jel İlaçlama

Jel ilaçlama yöntemi yaşamımıza büyük ölçüde kolaylık getiren ilaçlama öncesinde ya da uygulama sonrasında hiçbir hazırlık yapılmasına ihtiyaç olmayan bir ilaçlama yöntemidir.

Jel İlaçlamaJel İlaçlama
Uygulama esnasında mekanınızı terk etmeniz ya da günlük yaşantınız içerisinde her hangi bir kısıtlama yapmanız planlarınızı ertelemeniz gerekmez.

Öyle ki; Yemek esnasında ya da keyifle çayınızı içerken bile aynı anda uygulama yapılabilir.

Sadece hamam böceği ilaçlama ve de kalorifer böceği ilaçlaması esnasında kullanılan bir yöntemdir.

Çok uzun süre boyunca etkisini devam ettirmesinin yanı sıra, çevre ve de insan sağlığına karşı hiçbir zararı yan etkisi bulunmamaktadır.

Üreme Şekilleri
Hamam Böceği KapsülüHamam Böceği Kapsülü
Üreme Şekilleri; Hamam böcekleri üreme esnasında alana içerisinde yumurtaların bulunduğu özel kapsüller bırakırlar. Bu kapsüllerin yapısı her türlü ilaca ve de çevresel şartlara dayanabilecek güçtedir.

Her bir kapsül içerisinde ise ortalama olarak oyuz beş ile kırk adet arası hamam böceği yumurtası yer almaktadır. Bu yüzden hamam böceği ilaçlama yapacak olan kişi ya da firmalar bu haşerelerin kapsül bırakarak ürediklerini dikkate alarak ilaçlama yapması oldukça önemlidir.

Bu kapsüllerin açılma ve de hamam böceği haşeresinin yumurta içerisinden çıkma süreleri ortalama olarak yirmi bir gündür. Ergin bir hamam böceği ise yıl içerisinde toplam sekiz ile on kez aralığında yumurtlayabilir.

Hamam böcekleri içerisinde yumurta bulunan kapsülleri bırakmak için genellikle nemli ve de sıcak olan alanları tercih

Hamam böceği Hamam böceği
ederler. Bu haşereler uygun hava ve ısı koşulları oluşması durumunda mekan ayırt etmeksizin yılın dört mevsimi rahatlıkla üreyebilirler.

Evlerimiz içerisinde ısı ve koşulların müsait olduğu tüm alanlarda özellikle, buz dolapları arkası, fayanslarımız ya da duvarlarımızda bulunan çatlaklar, lavabo giderleri, banyo ve tuvalet havalandırmaları, kilerler , depolar, çatı aralıkları üreme için tercih ettikleri alanlardır.

Hamam Böceği ÜremesiHamam Böceği Üremesi
Bu haşereler oldukça hızlı üredikleri için kısa zaman zarfı içerisinde alanı sararlar bu yüzden evimizde görülen sadece bir adet hamam böceği aynı zamanda binlerce hamam böceğinin habercisidir. Eğer zamanında müdahale edilmez ise maalesef sorun kornikleşmekte ve çözüm süreleri uzaya bilmektedir.

Bu yüzden bu haşere grubuna karşı etkin ve kalıcı bir çözüme ulaşabilmek için mutlaka profesyonel hamam böceği ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmelidir.

Sağlığımıza Zararları

Hamam böcekleri insan sağlığı açısından ciddi anlamda en fazla risk oluşturan haşere gruplarıdır. Gerek yuvalandıkları alanlar, gerek ise dolaştıkları tüm alanları göz önüne aldığımızda bu riskin ciddiyet boyutunu ve hamam böceği ilaçlama esnasında neden profesyonel olarak çalışan firmaları tercih etmemiz gerektiğini çok daha iyi anlama şansına sahip olabiliriz.

Bu haşereler bilinen en tehlikeli hastalık vektörleri arasında yer almaktadır. Hamam böcekleri tarafından hastalıklar insanlara tüketmiş oldukları gıdalar yolu ile bulaşır.

Hamam böcekleri beslenme esnasında aklınıza gelebilecek her türlü pisliği, ölmüş böcek kalıntılarını, diğer haşere ve de kemirgenlerin dışkılarını yerler. Bu durumu göz önüne aldığımızda gerek hijyen kuralları gerek ise insan ve çevre sağlığı açısından taşımış oldukları riskleri daha iyi anlama şansına sahip olabiliriz.

Hamam böceklerigezindikleri besinlerin üzerlerine ağız salyasını, dışkısını ve pis ortamlardan getirdiği her türlü

Hamam Böceğinin Sağlığımıza ZararlarıHamam Böceği Zararları
Hamam Böceğinin Sağlığımıza Zararları; virüs ve mikropları bırakırlar ve bu besinleri tüketen insanlarda yüksek oranda gıda zehirlenmesi belirtileri görüldüğü bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Hamam böceklerinin gıdalar üzerine bıraktıkları salya ya da dışkıları tespit etmek nerede ise imkansızdır. Bu sebeple bu haşereler yaşamış olduğumuz alanda görüldükleri anda hamam böceği ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmeli sorun kronikleşmeden acil tedbirler alınmalıdır.

Hamam böceğinin tarafından insanlara bulaştığı tespit edilen başlıca hastalıklar; Verem, Hepatit, Entemoeba Coli Histolyrica ve Dizanteridir. Ayrıca hassas yapıda olan kişiler üzerinde alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verdikleri gözlemlenmiştir.

Hamam Böceği Türleri
Hamam böcekleri yaşam alanları, ebatları ve renkleri göz önüne alınarak kendi aralarında farklı türlere ayrılmışlardır. Hamam Böceği Türleri arasında günümüzde evlerimizde en fazla karşılaşılan hamam böceği türleri sırası ile Alman Hamam Böceği, Amerikan Hamam Böceği ve Oryantal Hamam Böceğidir.

Alman Hamam Böceği (Kalorifer Böceği)

kalorifer böcegiAlman Hamam Böcegi
Bu haşere takımı halk arasında genellikle kalorifer böceği olarak tanınmaktadır. Kalorifer böcekleri açık kahve rengine sahiptirler ve de göğüs bölümlerinde onları diğer türlerinden ayıran iki adet koyu bant yer almaktadır. Ebatları genellikle bir ile bir buçuk cm arasında değişkenlik göstermektedir. Bu hamam böceği türü aynı zaman da çok hızlı hareket kabiliyetine sahiptirler. Saniyenin binde elli dördü gibi inanılmaz bir sürede gözden kaybolabilirler. Bu haşere kendi türleri arasında en hızlı ve de en fazla üreyen olma özelliğine sahiptir ve diğer türlerine oranla çok daha aktiftirler. Kalorifer böcekleri ışığı pek sevmezler bu yüzden gündüzleri pek ortada görünmez iken geceleri aktifleşirler. Alman hamam böcekleri sıcak ve nemli ortamları severler. Bu haşereler evlerimiz içerisinde genellikle buz dolapları arkası, kilerler, mutfak dolapları arkası, duvar yada fayanslarda ki çatlaklar, banyo ya da tuvaletlerin havalandırma boşlukları gibi alanlarda ürerler.

Amerikan Hamam Böceği

amerikan hamam böceğiAmerikan Hamam Böceği
Bu haşere grubu bilinen en büyük hamam böceği türü olarak ün salmıştır. Genelikle ebatları iki ile üç santimetre arasında değişkenlik göstermektedir. Kanatlı vede kızıl bir renge sahip olan bu haşereler beslenme özellikleri ile de diğer hamam böceği türlerinden ayrılmaktadırlar. Ayrıca bu hamam böceği türü on beş ay yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Bu tür arasında en fazla yaşayan olma özelliğine sahiptirler. Renk olarak sarımsı bir renge sahip oldukları için diğer türlerden rahatlıkla ayırt etmek mümkündür. Evlerimizde en çok lavabo giderleri, bodrumlar ve de kilerlerde görülürler. Kağıttan kartona kadar her türlü maddeyi yiyebilme özelliğine sahiptirler.

Oryantal Hamam Böceği (Kara Fatma)

Oryantal Hamam BöceğiOryantal Hamam Böceği
Bu haşereler diğer hamam böceği türlerinden türlerden ayıran en belirgin özellikleri renklerinin siyah veya çok koyu kahverengi olmasıdır. Bu haşereler halk arasında yaygın olarak karafatma olarak bilinirler. Ortalama olarak altı ay ömre sahiptirler ve oldukça hızlı yayılma özelliğine sahiptirler. Evlerimiz içerisine genellikle lağım yolu ile giriş yaptıkları için pis ortamlardan evlerimize giriş yapmalarının yanı sıra ortamda bulunan tüm mikropları evlerimize taşıdıkları için insan ve çevre sağlığı açısından başlı başına risk oluştururlar. Genellikle yaz aylarında görülen bu haşerelere kış aylarında pek rastlanmaz. Oryantal hamam böcekleri bizim tükettiğimiz gıda malzemeleri ile beslenirler ve besinlerin üzerinde salya ve de dışkılarını bırakarak bu gıda malzemeleri ile beslenen insanların gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kalmalarına sebep olurlar. Bu haşereler sıcağa ve gıdaya ihtiyaç duydukları için insanların yaşadığı tüm ortamlarda sıklıkla görülürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir